جستجو
بازگشت به همه

چند روش ساده برای از بین بردن لکه های کفش و تمیز کردن آن

چند روش ساده برای از بین بردن لکه های کفش و تمیز کردن آن

اغلب میبینیم که لکه های کثیف بر روی کفش و زیره آن (مخصوصاً زیره های سفید) میچسبند و زیبایی کفش را از بین میبرند. معمولاً تغییر رنگ کفش ناشی از گرد و خاک، دوده و آلودگی است. با این که کمی سخت به نظر میرسد، اما می توان با روش هایی که در زیر توضیح داده ایم، این کثیفی ها را از بین برد. 

با روش هایی که برای تمیز کزدن کفش در زیر توضیح داده ایم، میتوان ظاهر و رنگ کفش را به حالت اول بازگرداند تا مدت بیشتری از آن استفاده کرد. 

 

                                                             

۱. روش اول: استفاده از جوش شیرین و پودر لباس شویی جهت تمیز کردن کفش

۱) در ابتدا باید تکه های گِل و یا گرد و خاک از قسمت زیره کفش جدا شود. اگر یک جفت کفش کثیف را به یکدیگر بزنید، تکه های بزرگتر گل و گرد و خاک از آن جدا می شوند. حتی می توان از کارد میوه خوری و یا کلید نیز استفاده کرده و گل را از شیارهای کف کفش بیرون کشید. برای جلوگیری از کثیف شدن خانه این کار حتماً باید در بیرون از منزل انجام شود. 


۲) سپس برای تمیز کردن گرد و خاکی که پس از جدا کردن تکه های بزرگتر گل باقی مانده اند، می توان از یک قلم مو یا بورس خشک استفاده کرد. بهتر است قبل از خراشیدن قسمت لاستیکی کفش از یک براش برای جدا کردن گرد و خاک ها استفاده شود. در واقع با هر بار براشی که زده می شود آلودگی و گرد و خاک بیشتری از بین رفته و مراحل بعدی تمیز کردن کفش آسان تر خواهد بود. از براش های زبر برای این کار نباید استفاده کرد. چرا که ممکن است به سطح پلاستیکی کفش آسیب برساند. استفاده از براش نرم مانند مسواک توصیه می شود. 


۳) در این مرحله یک مخلوط به نسبت یک به یک از جوش شیرین و یک ماده شوینده تهیه می شود. در عین حال بسته به میزان کثیفی کفش ها مقدار هر کدام از آنها می تواند تغییر کند. جوش شیرین به عنوان خورنده عمل کرده و ماده شوینده نیز کمک می کند که سطح کفش از آلودگی و گرد و خاک تمیز شود. توصیه می شود از شوینده هایی مانند سفیدکننده ها استفاده نشود.


۴) حال با استفاده از مخلوط تهیه شده، زیره کفش را می توان تمیز کرد. یکی از مؤثرترین روش ها برای این که گرد و خاک و دوده کاملاً تمیز شود، استفاده از براش آغشته به مخلوط شوینده به صورت دَوَرانی روی سطح زیره کفش است. اما توصیه می شود از این مخلوط برای تمیز کردن قسمت پارچه ای کفش استفاده نشود. چرا که آثار جوش شیرین را به سختی می توان را از آن پاک کرد. در عوض بهتر است از ترکیب آب و ماده شوینده برای قسمت پارچه ای کفش استفاده کرد. 


۵) مرحله بعدی استفاده از اسفنج و یا پارچه برای تمیز کردن کفش است. پس از تمیز کردن زیره کفش با مخلوط شوینده، آن را در داخل آب غوطه ور ساخته و با استفاده از پارچه شستشو دهید. باید در شستشوی کامل موادی که در مرحله قبل استفاده شده بود دقت لازم را به کار برد. چرا که اگر شستشو کامل انجام نشود و مواد شیمیایی روی کفش باقی بمانند موجب تغییر رنگ کفش شده و یا حتی می تواند باعث لغزنده شدن کفش شود.

۶) در نهایت، باید کفش را به طور کامل خشک کرد. پس از اتمام مراحل شستشو و قبل از پوشیدن، با یک حوله تمیز کفش باید کاملاً خشک شود. چرا که اگر کفش ها خیس بمانند پس از مدتی بوی بدی خواهند گرفت. 


۲. روش دوم: خیساندن زیره کفش ها در یک مایع 


۱) برای این کار در ابتدا به یک ظرف تابه مانند با اندازه ای مناسب کفش های مد نظر، نیاز است. سپس به این ظرف مقداری آب ولرم و تمیز اضافه می شود. مقدار آب باید به قدری باشد که فقط زیره کفش کاملاً در آن غوطه ور شود (به ارتفاع حدودی ۲.۵ سانتی متر).


۲) در مرحله دوم مقداری مایع ظرف شویی به آب داخل ظرف اضافه می شود. مقدار مایع به اندازه یک بار فشار خفیف به بطری مایع ظرف شویی، کافی است. در واقع مایع ظرف شویی عامل مهمی در تمیز کردن کفش است. بنابراین حتماً باید مقداری از آن به آب اضافه شود. چرا که ممکن است آب به تنهایی نتواند گرد و خاک و دوده را از کفش تمیز کند. در صورتی که زیره کفش به رنگ سفید باشد می توان از سفید کننده نیز به جای مایع ظرف شویی استفاده کرد.


۳) کفش ها را به مدت چند دقیقه در آب قرار می دهیم تا کاملاً خیس شوند. این کار باعث می شود تا گل و یا هر نوع کثیفی دیگری به راحتی از کفش جدا شده و مراحل بعدی مانند براش، آسان تر گردد. در این مرحله فقط زیره کفش باید در داخل آب قرار گیرد.


۴) مرحله نهایی تمیز کردن کفش از هر گونه آلودگی باقی مانده است. به این صورت که پس از اتمام مرحله قبل و خارج کردن کفش ها از ظرف، می توان با استفاده از براش آغشته به صابون آلودگی ها را از قسمت زیره کفش تمیز کرد. توصیه می کنیم از براش فلزی استفاده نشود. چرا که موجب آسیب رسیدن به کفش خواهد شد. سپس کفش را داخل آب تمیز قرار داده و صابون آن را با آب شستشو می دهیم.

                                                 

۳. روش سوم: استفاده از پاک کننده لاک ناخن

۱) در ابتدا لاز م است گِل و یا هر گونه آلودگی که به کفش چسبیده است جدا شود. زیرا استفاده از پاک کننده لاک در مواردی بهترین بازدهی را دارد که فقط مقدار کمی گرد و خاک در سطح کفش باقی مانده باشد و یا رنگ گرفته باشد. بنابراین استفاده از این روش در مواردی که کفش بسیار آلوده است مناسب نیست. همچنین این روش فقط برای کفش هایی که زیره سفید رنگ دارند جوابگو خواهد بود و نمیتوان از این روش برای قسمت پارچه ای کفش استفاده کرد.


۲) مرحله بعد آغشته کردن توپ کوچکی از پنبه به پاک کننده لاک ناخن است. می توان از چیزهای دیگری نیز برای این کار استفاده کرد. اما پنبه بهترین انتخاب است. چرا که می توان آن را در شکل و سایز دلخواه برای تمیز کردن کفش استفاده کرده و حتی مقادیر کم گرد و خاک را نیز تمیز می کند. بهتر است این کار با دستکش انجام شود تا آسیبی به پوست دست وارد نشود. 


۳) سپس، هر گونه لکه ای را از زیره کفش با استفاده از این پنبه می توان از بین برد. بعد از این که لکه ها یک به یک از بین رفتند، بهتر است یک بار دیگر تمام ناحیه کف کفش را با استفاده از پنبه آغشته به پاک کننده لاک تمیز می کنیم. چراکه اگر کل قسمت زیره کفش تمیز نشود، ممکن است نواحی که تمیز نشده اند رنگ متفاوتی با نواحی تمیز شده داشته باشد.

اگر تجربه ی از بین بردن لکه های کفش هایتان را با این روش ها دارید نظراتتون رو برای ما بنویسید

  • در آخر برای انجام هرگونه فعالیت و ورزشی، داشتن کفش و لباس مناسب از اهمیت به سزایی برخوردار است.ما در مجموعه ورزشی°361 بهترین و باکیفیت ترین مدل های کفش، مناسب هر فعالیتی در اختیار شما قرار دادیم که بتوانید به درستی کفش تهیه کنید و مراقب سلامت خود باشید.
نظرات
یک نظر بنویسید نزدیک